Ako prežiť zimu bez nehôd

Ilustrační foto

 

 

Zima sa nezadržateľne blíži a to je tá pravá chvíľa na pripomenutie si základných pravidiel bezpečnej premávky. Poznáte ich všetky?

 

 

Dodržiavajte bezpečnú vzdialenosť

Vyhnete sa tak mnohým dopravným nehodám. Ani tie najlepšie reakcie vám nepomôžu, pokiaľ si nenecháte dostatočný odstup. Na snehu brzdí auto omnoho dlhšie než na suchu. Na ľade potrebujete dokonca až desaťnásobne dlhšiu brzdnú dráhu kým vozidlo úplne zastavíte. V lete je rozostup na ,,dve sekundy“ dostatočný, no v zime odporúčame odstup aspoň dvakrát tak veľký.

Predvídajte a neponáhľajte sa

Radi si v lete užívate rýchlu jazdu? V zime sa toho rozhodne vyvarujte a zložte nohu z plynu. Myslite dopredu, sledujte pozorne premávku okolo seba a prispôsobte štýl jazdy aktuálnym podmienkam. V zákrutách udržiavajte konštantnú rýchlosť, nebrzdite a netrhajte volantom aby ste sa nedostali do šmyku.

Zima

Očistite vozidlo od snehu

Aj keď je to otravné, nenechávajte na aute nánosy snehu. Nejde primárne o čistotu vozidla ale o bezpečnosť, ostatní vodiči vás lepšie uvidia a opadávajúci sneh vám nezastrie výhľad. Viditeľné musia byť predovšetkým svetlá.

Skroťte nedotáčavý šmyk

V nedotáčavom šmyku cítite ako vám predná časť uteká a auto mieri von zo zákruty. Riešenie je jednoduché: zložte nohu z plynu a dupnite na spojku. Pokiaľ sa to nezlepší, vyrovnajte kolesá a zľahka pribrzdite, teraz už auto zvládnete ľahšie.

Pretáčavý šmyk je výzva

Pretáčavý šmyk znamená, že auto sa chystá urobiť hodiny a zadná časť ubieha po kružnici von. V takomto prípade rýchlo prišliapnite spojku a otočte volant do protismeru – iba tak máte šancu vyrovnať auto v smere jazdy. Na brzdenie zabudnite, tým by ste všetko len zhoršili.

Aj jazda z kopca dá zabrať

Pokiaľ idete z kopca, zaraďte nižší prevodový stupeň a brzdite motorom. Ak už brzdiť musíte, tak len zľahka prišliapujte pedál. Pri rozjazde do prudkého ,,strmáku“ nespomaľujte a rozbehnite to na najvyššom rýchlostnom stupni.

Ani rozjazd do kopca nie je pre amatérov. Pokiaľ vám na prvom rýchlostnom stupni pretáčjú kolesá, je potrebné plynulo pridávať plyn a spojku púštať veľmi pomaly. Stále sa nemôžte pohnúť ani o centimeter? Vyrovnajte kolesá a pokúste sa o to na vyššom rýchlostnom stupni.

Dobrá výbava má cenu zlata

Uviazli ste niekedy v zime v kolóne na niekoľko hodín, počas ktorých ste snívali o niektorej položke z nasledujúceho zoznamu?

  • Baterka
  • Snehové reťaze
  • Čokoláda
  • Štartovacie káble
  • Deka a rukavice
  • Lopata na sneh, zmetáčik

Ak vám niektorá z vyššie uvedených vecí chýba, je najvyšší čas to napraviť.

Kvalitné zimné pneumatiky sú základ

Pravidlo štyroch by mal poznať každý motorista. Poďme si ho pripomenúť:

  • Minimálna hĺbka dezénu je 4 mm.
  • Na aute sa menia všetky 4 kolesá.
  • Jednu sadu plášťov používajte maximálne 4 sezóny.

Publikováno: 25.11.2016

Potrebujete poradiť?

02 20 86 21 89 offline

Porovnávanie

V porovnaní máte 0 produktov.

Zobraziť porovnané
Odobrať všetko

 

Konverzný kurz: 1 EUR = 30,1260 SKK

Copyright © ONIO SK, s.r.o. 2020 Všetky práva vyhradené. Logistiku zabezpečuje ONIO s.r.o.